piątek, 12 czerwca 2020

Dobrze przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna wymaga przygotowania

Krok po kroku...... dzisiaj B jak budowanie wypowiedzi


Dobrze przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna wymaga przygotowania, które zaczyna się kilka dni przed bezpośrednim spotkaniem z osobą decydującą o twym zatrudnieniu a kończy kilka dni po tym jak zamkniesz drzwi od gabinetu pracodawcy.O tym co dzieje się za zamkniętymi drzwiami wie tylko osoba ubiegająca się o pracę i ta , która może zechcieć ją zatrudnić.

Co można poradzić poszukującemu pracy? Dobrych rad są na pewno tysiące. Proponuję zwrócić uwagę na tych kilka poniższych kwestii:
  • Koncentruj się na zadaniu jakie przed tobą stoi a nie na np. oznakach tremy (drżeniu rąk, łamiącym się głosie, na zastanawianiu się jak zostaniesz oceniony)

    • Bądź zwięzły.jedną z ludzkich cech jest szybka utrata koncentracji i zainteresowania. Oczywiście tę cechę ma także twój pracodawca.
    • Zadbaj o to aby struktura twojej wypowiedzi była jasna i prosta. Nie staraj się błyszczeć elokwencją, bardzo uważnie słuchaj tego co do ciebie mówią.  
    • Rób krótkie naturalne przerwy w swojej wypowiedzi. Daje to możliwość odbiorcy przetrawienia tego co usłyszał, ty natomiast możesz spokojniej ułożyć sobie myśli.
    • Staraj się używać w pełni zrozumiałego języka (niedopuszczalne są zwroty gwarowe czy slang). Nie sil się na używanie wyrazów czy zwrotów których znaczenia nie znasz, bądź nie w pełni rozumiesz. Może się okazać bowiem tak,że twój współrozmówca zna ich znaczenie lepiej niż ty i kompromitacja murowana.
    • Nie przyjmuj postawy obronnej gdy zadadzą ci pytanie w sposób nieco agresywny. Odpowiadaj spokojnie,wszystko przyjmując za dobrą monetę,zachowując skromność,ale też poczucie własnej wartości. Podobnie gdy jakieś pytanie uznasz za mało sensowne. Traktuj je z powagą,może bowiem w ten sposób chcą cię przetestować.
    • Uzasadniając swoje dążenia do uzyskania zatrudnienia w tej instytucji,kładź nacisk na oczekiwanie ciekawej pracy, możliwość zdobycia nowych doświadczeń i umiejętności,możliwość wykazania się.
    • Nie krytykuj swojego dotychczasowego miejsca pracy,bo tym wystawiasz złe świadectwo swej lojalności. Staraj się o ludziach mówić dobrze i bardzo dobrze.To znamionuje osoby życzliwe otoczeniu a takie się lubi.
    • Zadbaj o dykcję i wyrazistość mówienia. To nie tylko ,,schludność’’ wymowy,ale także efektywnego docierania z informacją do odbiorcy. Wyraźna artykulacja słów ułatwia pracodawcy zrozumienie treści Twojego przekazu.
    • Zwracaj uwagę na wysokość głosu. Umiejętne modulowanie głosu pozwala pracować nad dramaturgiąne w twojej-dajesz do zrozumienia odbiorcy co jest istotne a co mniej ważne w twojej wypowiedzi. Unikasz dzięki temu monotonii przekazu.
    • kontroluj tempo mówienia. Zmiana prędkości mówienia,świadczy o zmianie nacisku. Często bywa tak,że mówca ma poczucie,iż mówi znacznie wolniej niż w rzeczywistości, słuchacze zaś nie mogą nadążyć za nawałnicą słów. Staraj się dostosować tempo mówienia do tempa mówienia współrozmówcy.
Rozmowa kończy się z inicjatywy tego, kto ją przeprowadza. Żegnając się nie zapomnij podziękować za stworzenie ci szansy przedstawienia swojej oferty i za poświęcony czas. Zrób to nawet wtedy gdy firma nie przypadła ci do gustu. Kultury nigdy dosyć.
    A teraz ćwiczenia: 
    ćwiczenie 1
    Przygotuj tekst krótkiej prezentacji swojej osoby. Naucz się go na pamięć. Nagraj na taśmę magnetofonową. 
    ćwiczenie 2
    Przesłuchaj teraz nagraną prezentację kilkakrotnie. Zastanów się jakie pytania ze strony pracodawcy mogą paść po przedstawieniu twojej oferty. Spisz następnie te pytania i przygotuj wstępne odpowiedzi na nie. Dobrze się zastanawiając możesz w miarę dokładnie przewidzieć około 60% pytań a to bardzo wiele.
    Pamiętaj! Tym różni się słowo mówione od pisanego,że suchemu tekstowi Twój głos nadaje życie. Głos to energia - to właśnie w nim zawiera się interpretacja i siła twojego komunikatu. 
    Czas kiedy to wystarczyło mieć "jakieś tam" kwalifikacje już dawno minął. Dziś aby osiągnąć sukces trzeba być dobrym. Pierwszym krokiem do sukcesu bywa właśnie rozmowa kwalifikacyjna. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze są moderowane

Sukces w życiu

Każdy chciałby mieć życie wspaniałe i cieszyć się codziennością. Przyszłość można zaplanować, przygotowywać się do realizacji określonych za...