czwartek, 29 grudnia 2022

Sukces w życiu

Każdy chciałby mieć życie wspaniałe i cieszyć się codziennością. Przyszłość można zaplanować, przygotowywać się do realizacji określonych zadań i wpływać na siebie już dziś tak, by łatwiej było zdobywać pewne rzeczy jutro. Pomocna jest w tym wiedza psychologiczna.

O jej przydatności przekonało się już wiele osób. Przeczytaj to, co piszę, zastanów się nad tym, wykonaj proponowane ćwiczenia, a przekonasz się, że będzie Ci nie tylko łatwiej zdobywać to, na czym naprawdę Ci zależy, ale będziesz odczuwał większe zadowolenie z życia. Ale - jest jeden warunek: ZRÓB TO, O CO PROSZĘ.

Co to jest sukces?

Najczęściej tak określa się osiągnięcie zamierzonego celu. Odniosłeś już wiele takich sukcesów, a jeden z nich to na pewno skończona szkoła średnia. Jednak o sukcesie można myśleć szerzej - w kategorii życia.

Spróbuj odpowiedzieć - najlepiej na piśmie - na następujące pytania:

1. Czym jest sukces dla Ciebie?

2. Co musiałbyś w życiu osiągnąć, żebyś mógł nazwać siebie "człowiekiem sukcesu"?

3. Czy każdy może być człowiekiem sukcesu?

4. Kto dla ciebie jest człowiekiem sukcesu? Podaj przykłady i wyjaśnij, dlaczego tak sądzisz. Nie ograniczaj się jedynie do powszechnie znanych ludzi. Spróbuj znaleźć kogoś ze swojego najbliższego otoczenia.

Czy rozmawiałeś o tym z kolegami, rodzeństwem, z którymś z rodziców lub lubianym nauczycielem?

Spróbuj. Będziesz miał możliwość porównania swoich poglądów z tym, co myślą inni. Może ich podejście zainspiruje Cię do nowych pomysłów, a może to Ty staniesz się inspiracją dla ich myślenia i działania?

A teraz zastanowimy się nad tym wspólnie.

Proponuję rozumienie sukcesu w sposób znacznie prawdziwszy a dla nas bardziej korzystny:

Sukces jest to działanie na najwyższym poziomie swoich możliwości dla spełnienia własnych marzeń i pragnień z zachowaniem równowagi między wszystkimi płaszczyznami życia.

Działanie, czyli proces!

To nie jest osiąganie poszczególnych celów, ale droga do nich. Jeżeli wiesz, czego pragniesz i co chcesz osiągnąć i jeśli robisz coś w tym kierunku, to potencjalnie jesteś człowiekiem sukcesu. Jeżeli na przykład nie udało Ci się tym razem zdać matury, a masz taki zamiar i wiesz, co będziesz robił, żeby ją zdać, nie pozwól innym i sobie traktować tego, co się stało, jak bezwarunkowej porażki. To jest tylko lekcja, to skłonienie Cię do dodatkowej pracy.

Jeżeli wiesz, kim chciałbyś być w przyszłości, jaki zawód - i dlaczego - wykonywać, a z jakichś powodów nie podejmujesz odpowiedniej nauki w tym roku, to także nie znaczy, że nie możesz być człowiekiem sukcesu.

Możesz! Tak samo jak koledzy, którzy w tym roku rozpoczną studia. Tylko Twoja droga jest po prostu inna.

Jeżeli zdecydowałeś, że nie chcesz kończyć studiów czy szkół pomaturalnych, a pragniesz rozpocząć pracę albo zacząć własny biznes - możesz być również człowiekiem sukcesu. To jest Twoja decyzja i wcale nie gorsza od decyzji kolegów! Ważne jest, jak będziesz pracował i żył i czy będziesz z tym szczęśliwy, a nie to, czy skończysz studia albo czy je w tym roku zaczniesz. Istotne jest, aby to było doświadczenie świadome, abyś dążył do celu, jaki sobie wyznaczyłeś, na najwyższym poziomie swoich możliwości, abyś pracował "na maksa".

Tylko Ty wiesz, czy wkładasz w określone zajęcia tyle wysiłku, ile możesz i czy starasz się wykonać przyjmowane zadania najlepiej jak potrafisz. Ty poniesiesz również konsekwencje swoich mniejszych lub większych wysiłków. Prawdziwy sukces jest nieodłącznie związany z wymaganiami w stosunku do siebie. Przyjrzyj się wybitnym sportowcom i uwierz, że ich osiągnięcia wzięły się z wysiłku, a to dotyczy nie tylko ich, lecz także zawodu, czy życia rodzinnego. Zawsze i wszędzie dla osiągnięcia sukcesu potrzeba zaangażowania i pracy

Kolejny istotny element sukcesu to dążenie do spełnienia własnych marzeń i pragnień.

Niestety, rodzice i nauczyciele często przypisują swoim podopiecznym własne pragnienia i w najlepszej wierze nakłaniają do robienia rzeczy niechcianych. Pamiętaj o tym, kiedy będziesz podejmował różne decyzje. Rady starszych życzliwych osób są bezcenne, ale tylko Ty wiesz, czego pragniesz.!

Niech nie przerażają Cię trudności!

Pragnienia ma każdy, choć nie zawsze są one uświadamiane.

Inaczej je zaspokajamy, inaczej do nich dążymy, ale tkwią w każdym człowieku. Niełatwo znaleźć w gąszczu ludzkich potrzeb te najistotniejsze, dlatego niektórzy lądują na manowcach. Kariera zawodowa jest istotnym elementem spełnionego życia, jednak - pamiętaj - to tylko część sukcesu. Ostatni fragment przedstawionej tu definicji sukcesu namawia do równowagi między wszystkimi obszarami życia.

Oto co tak naprawdę składa się na pełny życiowy sukces:

S - spokój sumienia

U - udane życie emocjonalne

K - kariera zawodowa

C - cele większe niż my sami

E - energia

S - styl

Dlaczego spokój sumienia?

Nie ma szczęścia i sukcesu na dłuższą metę, jeżeli postępuje się wbrew własnemu sumieniu. Nawet gdy nie wchodzi się w kolizję ze społeczeństwem (z prawem), wcześniej czy później to zniszczy człowieka. Nikt rozsądny nie uzna też za ludzi sukcesu tych, którzy do swoich zdobyczy dochodzili w sposób nieuczciwy, niszcząc czy krzywdząc innych.

Dlaczego udane życie emocjonalne?

Do spełnionego życia potrzebni są bliscy ludzie i emocje z nimi związane: miłość, przyjaźń, poczucie przynależności do określonej grupy. Warto o tym pamiętać i nie rzucać się w wir działania w pojedynkę, zapominając o bliskich. Nierzadko zdobywając kolejne szczeble kariery zawodowej czy zarabiając pieniądze, zapominamy o najbliższych nam ludziach. Kiedy jesteśmy już u celu, okazuje się, że straciliśmy coś znacznie istotniejszego - miłość, przyjaźń, zaufanie.

Bez tego sukces jest niekompletny.

Dlaczego kariera?

Chodzi o to, by wraz z upływem czasu osiągać więcej. Można mieć coraz wyższą pozycję lub coraz bardziej odpowiedzialne stanowisko, można coraz więcej zarabiać albo wywierać coraz większy wpływ, można być coraz bardziej znanym czy zarządzać coraz większą firmą lub kierować coraz większym gronem ludzi. Można mieć ładniejsze biuro, elegantszą siedzibę firmy, więcej klientów czy klientów bardziej prestiżowych. Cokolwiek to jest, ważne, aby nie trwać w jednym miejscu, na tej samej pozycji, gdzie żaden czynnik nie uległ zmianie. Dlaczego cele?

Wyznaczanie celów potrzebne jest po to, by wiedzieć, dokąd zmierzamy, móc kontrolować obraną drogę i cieszyć się świadomością osiąganych celów.

Oprócz prywatnych celów potrzebne są i te wielkie, uniwersalne, wykraczające poza horyzont życia jednego człowieka.

Czasami trzeba zaczynać coś z wiarą, że skończą to inni.

Dlaczego energia?

Bez zdrowia i sprawności trudniej się cieszyć sukcesem. Dlatego warto rozsądnie eksploatować fizyczne możliwości i dbać o ich regenerację.

Dlaczego styl?

To oprawa sukcesu, przypominająca nam, że każdy ma prawo do indywidualnego doboru rzeczy potrzebnych mu do szczęścia.

Nie wszyscy potrzebują tych samych gadżetów i wcale nie trzeba ścigać się z innymi, aby czuć się człowiekiem szczęśliwym.

A teraz pomyśl:

Co chciałbyś mieć?

Jak chciałbyś żyć?

Jakimi wartościami się kierować?

Wyobraźnia pozwoli Ci nadać wyrazisty kształt Twoim pragnieniom i przyczyni się do łatwiejszego odnajdywania po drodze rzeczy Ci potrzebnych. Pamiętaj

Pamiętaj!!! Tylko ludzie posiadający wizję własnego życia osiągają w nim zdecydowanie więcej!!!!

(Witryna "Pierwsza praca" MGPiPS)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze są moderowane

Sukces w życiu

Każdy chciałby mieć życie wspaniałe i cieszyć się codziennością. Przyszłość można zaplanować, przygotowywać się do realizacji określonych za...